محکومیت جنایت کشتار دانش‌‌آموزان در دشت برچی کابل از سوی علما و مراجع تقلید: امت

اسلامی عاملان و حامیان حمله تروریستی به مدرسه سیدالشهداء(علیه السلام) کابل را به مجازات عمل خویش برسانند


رهبر معظم انقلاب با اشاره به ویژگی‌های دولت مطلوب: فردی که معتقد است نمی‌توان در داخل کاری کرد لایق حکمرانی بر مردم نیست


آیت الله فقیهی: شرکت در انتخابات یک تکلیف عقلی و شرعی است


پرس‌تی‌وی خبر داد: آمریکا با عدم لغو 500 تحریم برجامی عامل گره خوردن مذاکرات وین است


اولین محموله واکسن ایرانی کرونا به وزارت بهداشت رسید 
* جام جم 1400/02/22
** واکنش ظریف به شلیک هشدار آمریکایی‌ها به‌سوی قایق‌های ایرانی

وزیر‌خارجه کشورمان در توییتی به شلیک ۳۰‌تیر هشدار به قایق‌های تندروی سپاه پاسداران از سوی ناوهای آمریکایی واکنش نشان داد. ظریف با انتشار عکسی که به فاصله ۷۵۹۲ مایلی مکان حضور ناوهای آمریکایی از سواحل آمریکا اشاره داشت، خطاب به گارد ساحلی آمریکا نوشت: «شما دقیقا در حال «حفاظت» از ساحل چه کسی هستید؟»

* همشهری 1400/02/22
** روز ثبت‌نام نظامی‌ها

ثبت‌نام از داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری دیروز آغاز شد و با استقبال ده‌ها نفره داوطلبان از همان نخستین ساعت نام‌نویسی همراه بود. حضور فرماندهان ارشد نظامی از همان نخستین ساعات روز اول ثبت‌نام‌های انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم کلید خورد و سرتیپ محمدحسن نامی، سرتیپ سعید محمد و سرتیپ حسین دهقان از ارتش و سپاه پا به میدان رقابت‌های ریاست‌جمهوری گذاشتند.

* کیهان 1400/02/22
** فردی که معتقد است نمی‌توان در داخل کاری کرد لایق حکمرانی بر مردم نیست

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار تصویری با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی:
ـ لعنت خداوند بر جنایتکارانی که غنچه‌های مظلوم و نوگلان بی‌گناه افغانستانی را پرپر کردند و به خاک و خون کشیدند و با به‌شهادت رساندن این دختران نوجوان، جنایت را تا این حد گسترش دادند.
ـ صهیونیست‌ها جز زبان زور چیزی نمی‌فهمند لذا فلسطینی‌ها باید با افزایش قدرت و مقاومت خود، جنایتکاران را به تسلیم شدن و توقف اقدامات وحشیگرانه مجبور کنند.
ـ درکنار پیشرفت‌ها و موفقیت‌های فراوان در دهه‌های اخیر، در زمینه‌هایی دچار عقب‌ماندگی و مشکلات مزمن هستیم که با حرکت‌های معمولی علاج نمی‌شوند و نیاز به تحول و حرکتی فوق‌العاده دارند که این نیاز جزو مسلمات این دوره از انقلاب برای تحقق گام دوم است.
ـ جوان همه الزامات یک حرکت تحولی را که عبارت است از فکر نو، ابتکار، توان بالا و جرأت اقدام، دارد. البته در کنار این ویژگی‌های بارز جوانان، برخی نواقص و کمبودها در جوانان وجود دارد که باید در کنار آنان، کارآزمودگان و مجربین قرار گیرند.
ـ امروز کشور از لحاظ پرورش نیروی انسانی مؤمن، انقلابی، متخصص و دارای اعتماد به نفس، نسبت به دهه اول انقلاب، دارای شرایط بسیار بهتری است که باید این نیروهای جوان شناسایی و به‌کارگیری شوند.
ـ اولاً تحول لازم است، ثانیاً تحول ممکن است و ثالثاً راه تحقق تحول، تشکیل یک دولت معتقد به تحول و عنصر تحول‌آفرین یعنی جوان مؤمن و انقلابی است.
ـ «حضور جوانان جهادی در میدان پر خطر کرونا»، «حضور فعال در قبال مسائل بین‌المللی مانند قضیه نشریه موهن فرانسوی، انفجار در دانشگاه کابل و مسائل فلسطین و یمن»، «اظهارنظر و موضع‌گیری در قضیه اف‌اِی‌تی‌اف»، «تقویت مصوبه راهبردی مجلس در موضوع هسته‌ای»، و «واکنش به مشکلات خصوصی‌سازی‌ها که بعضی از آنها نیز به نتیجه رسید» از مصادیق تحسین‌برانگیز اقدام‌های تشکل‌های دانشجویی است که اینگونه موضع‌گیری‌ها هویت تشکل‌های دانشجویی را نیز تقویت می‌کند.
ـ انتخابات عرصه دیگری برای نقش‌آفرینی تشکل‌های دانشجویی و تشویق همگان به حضور پر شور و انتخاب مطلوب است. برخی اظهارات ممکن است از سر دلسوزی باشد اما نباید منجر به دلسرد کردن مردم از مشارکت در انتخابات شود.
ـ حضور پرشور مردم در انتخابات تأثیر زیادی در قوت و توانایی‌های دولت منتخب دارد و موجب افزایش آبرو، امنیت و قدرت بازدارندگی کشور می‌شود.
ـ دولتی باید تشکیل شود که دارای کفایت و مدیریت، با ایمان، لبریز از امید و معتقد به توانمندی‌های داخلی باشد چرا که اگر مسئولین دولتی ناامید باشند کاری از پیش نمی‌رود. فردی که معتقد است نمی‌توان از لحاظ دفاعی، سیاسی، اقتصادی و تولیدی کاری در داخل انجام داد، لایق حکمرانی بر مردم نیست.
ـ بنده در مورد انتخاب اشخاص هیچ دخالتی نمی‌کنم. افرادی که بین خود و خدا، معتقدند که شایستگی و شرایط قانونی را دارند وارد شوند و مردم نیز با دیدن برنامه‌های آنان، انتخاب کنند.

** آمریکا با عدم لغو 500 تحریم برجامی عامل گره خوردن مذاکرات وین است

شبکه پرس‌تی‌وی با انتشار خبری اعلام کرد: آمریکا در مذاکرات وین بر عدم لغو تحریم‌ها اصرار دارد. شبکه پرس‌تی‌وی مطلع شده است آمریکا با اصرار بر عدم لغو ۵۰۰ تحریم برجامی عامل گره خوردن مذاکرات در وین است. بر اساس آنچه پرس‌تی‌وی گزارش کرده است، باقی‌ماندن تحریم این ۵۰۰ نهاد و فرد باعث می‌شود که ایران نتواند از منافع اقتصادی برجام استفاده کند. این گزارش افزوده است زیاده‌خواهی آمریکا در این راستا، بر خلاف ماده ۲۹ برجام، مانع عادی شدن روابط تجاری و اقتصادی ایران با جهان خواهد شد.

** امت اسلامی عاملان و حامیان حمله تروریستی به مدرسه سیدالشهداء(ع) کابل را به مجازات عمل خویش برسانند

علما و مراجع تقلید با صدور پیام‌های تسلیت جداگانه، ضمن محکومیت اقدام تروریستی و کشتار دانش‌‌آموزان مدرسه سیدالشهداء(ع) در دشت برچی کابل، بر مجازات عاملان و حامیان آن تأکید کردند.
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی: مؤکدا از دولتمردان، مقامات ملی و مذهبی افغانستان و همچنین مجامع بین‌المللی اسلامی می‌خواهم که با عاملان این حادثه که برای ایجاد اختلاف در صفوف مسلمانان و مخدوش کردن چهره رحمانی اسلام انجام می‌شود، با شدت برخورد نمایند. ان‌شاءالله هر چه زودتر غده سرطانی تکفیر و تروریسم از بلاد اسلامی ریشه‌کن گردد.
آیت‌الله العظمی نوری همدانی: لازم است امت اسلامی و هر انسان آزادیخواه در هر كجای از جهان این جنایت را محكوم نموده و عاملان و حامیان این فاجعه اسفناك را به مجازات عمل خویش برسانند.
آیت‌الله علوی گرگانی: قطعاً کشورهای حامی تروریست‌ها کشورهایی که در گذشته موجبات رشد و گسترش این نوع گروهک‌ها را فراهم آورده و اسباب ناامنی را در افغانستان به وجود آورده‌اند، در این جنایت شریک خواهند بود. لازم است جامعه جهانی مخصوصاً کشورهای اسلامی تلاش خود را برای از بین بردن زمینه‌‌های رشد این نوع گروهک‌ها انجام دهند.
آیت‌الله مظاهری: اكنون همۀ مسلمانان و جامعۀ جهانى بايد در قبال اين جنايات بى‌رحمانه و ددمنشانه، ساكت ننشينند، چنانكه حاكمان و رهبران طوايف ملّى و مذهبى افغانستان نيز بايد با تحكيم پايه‌هاى اتّحاد و برادرى، براى پايان يافتن اين مصائب غم‌انگيز و حمايت از مردم بى‌پناه و مظلوم افغان، چاره انديشى كنند.
آیت‌الله اعرافی: این جنایت تروریستی تلاشی مذبوحانه در آستانه خروج نیروهای ‌اشغالگر و تروریست آمریکایی با هدف نا امن جلوه دادن کشور افغانستان است که البته این توطئه‌ها به برکت خون پاک شهدا و وحدت و هم‌دلی ملت بزرگ و مظلوم کشور دوست و برادر افغانستان راه به‌جایی نخواهد برد و محکوم به شکست است.

* شرق 1400/02/22
** داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری باید برنامه داشته باشد

سخنگوی شورای نگهبان، در سخنانی در برنامه «رهیافت» از رادیو اقتصاد، با اشاره به مصوبه شورای نگهبان برای ساماندهی ثبت‌نام‌ها گفت: ما سال‌ها منتظر این بودیم تا شرایط ثبت‌‌‌نام‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری ساماندهی شود و همان‌طور که می‌دانید در هر دوره‌ای که انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود، با ثبت‌نام افرادی مواجهیم که فاقد توانمندی‌های لازم بوده و حتی فاقد شرایط اولیه هستند. از طرف دیگر، انعکاس این شکل از ثبت‌نام‌ها در شأن مردم و نظام جمهوری اسلامی نیست. کدخدایی تصریح کرد: ما در سال 96 بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات، مصوبه‌ای داشتیم که این رجل سیاسی - مذهبی و مدیر و مدبر بودن را به صورت جزئی‌تر مشخص کردیم؛ از‌جمله اینکه داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری باید توانایی‌های جسمی، برنامه و سابقه اجرائی داشته باشد.

* ایران 1400/02/22
** سیاه‌نمایی‌ها مانع آگاهی مردم از موفقیت‌های دولت شد

رئیس جمهوری وظیفه و رسالت اصلی رسانه‌ها و اصحاب رسانه را بیان حقایق و واقعیت‌ها به مردم دانست و گفت: رسانه‌ها باید در برابر سیاه‌نمایی و حتی سفیدنمایی بایستند و واقع‌گرا باشند و در روزهای سخت با بیان واقعیت‌ها به مردم امید بدهند. حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در دیدار جمعی از اصحاب رسانه با اشاره به دستاوردهای مهم و تاریخی دولت در مذاکرات برجام و برداشته شدن تمام قطعنامه‌های شورای امنیت و خارج شدن از ذیل بند هفتم منشور سازمان ملل و همچنین پایان دادن به پرونده مطالعات ادعایی (PMD)، اظهار داشت: علت اینکه مردم واقعیت‌های دولت یازدهم و دوازدهم را در این زمینه‌ها نمی‌دانند به خاطر سیاه‌نمایی‌هایی است که رسانه‌های قدرتمند در خارج از کشور و برخی در داخل انجام داده‌اند.

** توافق ایران و آژانس احتمالاً تمدید خواهد شد

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین با تأکید بر اینکه طرف‌های برجام در شرایط کنونی بر احیای توافق هسته‌ای تمرکز دارند، گفت احتمالاً توافق ماه فوریه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تمدید خواهد شد. «اولیانوف» در خصوص روند مذاکرات درباره احیای برجام در وین و احتمال تمدید توافق ایران و ‌آژانس گفته است: «فکر می‌کنم که تفاهمات ماه فوریه (میان ایران و آژانس) به احتمال زیاد شانس خوبی برای تمدید شدن دارد اما در حال حاضر، ما وظیفه متفاوتی داریم و باید به توافقی برای احیای برجام تا تاریخ ۲۱ مه دست یابیم.»

* جوان 1400/02/22
** احتمال دارد برجام هرگز احیا نشود

پایگاه تحلیلی «پالتیکو» با اشاره به روند کند پیشرفت در مذاکرات درباره احیای برجام در «وین» گزارش کرد در صورتی‌که برجام در زمان فعلی احیا نشود، ممکن است هیچ‌وقت این اتفاق محقق نشود. این وبگاه امریکایی توضیح داد، در حال حاضر نزاع اصلی در خصوص نوع و تعداد تحریم‌هایی است که ایالات متحده باید بردارد. طبق این گزارش، یکی از مقام‌های ارشد وزارت خارجه امریکا درباره برداشته شدن تحریم‌های واشنگتن علیه تهران گفته است: «اگر به این باور برسیم که حفظ یک تحریم خاص با بازگشت به برجام ناسازگار است، آمادگی داریم آن (تحریم) را برداریم، اما اگر متقابلاً احساس کنیم که حفظ آن (تحریم) با برجام سازگار است، آن (تحریم‌ها) را حفظ خواهیم کرد.» پالتیکو سپس گزارش کرد که از نظر ایالات متحده، درخواست ایران برای لغو تمامی تحریم‌ها «حداکثرگرایی و غیرواقعی است.»

** حقوق بشر جهاني در جنايت صهيونيستها عليه مسجدالاقصي كجاست

رئيس مجلس با اشاره به جنايت‌هاي رژيم غاصب صهيونيستي در هتك حرمت مسجدالاقصي خطاب به حقوق بشر گفت: كجا هستيد كه هر روز مردم فلسطين و به ويژه كودكان به خاك و خون كشيده مي‌شوند و اين رژيم صهيونيستي حقوق بشر را رعايت نمي‌كند. قاليباف در آغاز جلسه علني و در نطق خود اظهار داشت: آنها مطمئن باشند كه در برابر نسل‌كشي كه انجام مي‌شود امت اسلامي ايستاده‌اند و مردم غزه همواره عليه رژيم اشغالگر قدس اقدام مي‌كند. وي خاطرنشان كرد: سران عربي كه به دنبال عادي‌سازي روابط با رژيم صهيونيستي هستند بايد بدانند كه امت اسلامي و شهداي مقاومت مقابل اين جنايت‌ها ايستادگي كرده و به پيروزي خواهند رسيد.

** هشدار نيروي دريايي سپاه به رفتار غیرحرفهای نيروهاي امريكايي

روابط عمومي نيروي دريايي سپاه، در اطلاعيه‌اي ادعاي اخير سخنگوي وزارت دفاع امريكا پيرامون نزديكي شناورهاي نيروي دريايي سپاه به شناورهاي دريايي اين كشور را در تنگه هرمز نادرست و فرار به جلو دانست و گفت: بهتر است امريكاييها از رفتار غيرحرفه‌اي پرهيز كنند و با تمكين قوانين و مقررات دريانوردي امنيت خليج فارس را به مخاطره نيندازند. در این اطلاعیه آمده است: در ادامه رفتارهاي غيرحرفه‌اي ناوگان نيروي دريايي ارتش تروريستي امريكا در خليج فارس به ويژه در ماه جاري كه امنيت منطقه را همواره با تهديد و مخاطره جدي مواجه ساخته است در روز ۲۰ ارديبهشت ماه ۱۴۰۰ شناورهاي گشتي نيروي دريايي سپاه حين اجراي مأموريتهاي جاري و متعارف روزانه خود در آبهاي سرزميني جمهوري اسلامي ايران با هفت فروند شناور دريايي امريكايي‌ها در تنگه هرمز كه به ارتكاب رفتارهاي غيرحرفه‌اي مانند پرواز بالگرد، شليك فلير و تيراندازي بي‌هدف، بي‌مورد و تحريك‌كننده مبادرت ورزيدند، روبه‌رو و ضمن رعايت فاصله قانوني در چارچوب دستورالعمل‌ها و مقررات دريانوردي به رفتار مخاطره‌آميز و غيرحرفه‌اي آنها تذكر و اخطار داده شد كه آنها نيز با اصلاح رفتار، مسير خود را ادامه دادند.

* خراسان 1400/02/22
** دستگیری ۱۶۱ وکیل و کارشناس دادگستری و ۲۰۰ پرسنل متخلف قضایی

اسماعیلی سخنگوی دستگاه قضا در چهل و سومین نشست خبری:
* همکاران ما در واحدهای حفاظت اطلاعات قوه قضاییه، ۲۳۷ نفر از کارچاق کن ها و دلالان را شناسایی کردند. همچنین دستگیری ۱۶۱ وکیل و کارشناس دادگستری، بیش از ۲۰۰ نفر از پرسنل متخلف بخش‌های مختلف قوه قضاییه و تعدادی از سردفتران اسناد رسمی از جمله اقدامات دستگاه قضا بوده است.
* درپرونده انتشار فایل صوتی ظریف تیم های تخصصی و ضابطین متشکل از وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه حضور دارند و در تیم مشترک پیگیری‌ها صورت می‌گیرد، جمع زیادی که در این وضعیت ایفای نقش داشتند دستور ممنوع الخروجی آن ها صادر شده و قریب به 20 نفر احضار شدند.
* (درباره اتهامات اقتصادی عباس آخوندی دو پرونده داریم؛ یک پرونده مربوط به منسوبین به این شخص بوده که کیفرخواست پرونده صادر شده و در نوبت رسیدگی قرار دارد. پرونده دیگر که پرونده اصلی است باید اظهار نظر خود را موکول کنیم به زمانی که تحقیقات تکمیل شود.

* رسالت 1400/02/22
** حرکت به سمت تبدیل ایران به چهارراه انرژی منطقه

وزیر نیرو، پروژه بزرگ مركز ملی راهبری شبكه برق ایران (دیسپاچینگ ملی) را نویدی برای مدیریت دقیق، بهنگام و تأثیرگذار در شبكه برق کشور عنوان كرد. اردکانیان اظهار داشت: افتتاح این مركز، نوید مدیریت دقیق، بهنگام و تأثیرگذار در شبكه برق است. وی ادامه داد: با سرمایه‌گذاری‌های وسیعی كه در امكان تبادل انرژی در ایران با تمام كشورهای همسایه صورت گرفته، دیسپاچینگ جدید ملی ایران نقش ارزنده‌ای خواهد داشت و می‌توانیم در توسعه روابط مربوط به انرژی به‌عنوان چهارراه انرژی منطقه به هدف‌های از پیش تعیین‌شده با سرعت مناسبی نزدیك شویم.

** اولین محموله واکسن ایرانی کرونا به وزارت بهداشت رسید

نخستین محصول انبوه تولیدشده واکسن « کوو ایران برکت» به میزان ۳۰۰ هزار دوز، در محل کارخانه تولید واکسن در شهرک شفافارمد کردان، رونمایی و آماده تحویل به وزارت بهداشت شد. رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در آئین رونمایی از این محموله گفت: سایتی که برای تولید واکسن کرونا راه‌اندازی شده به بزرگ‌ترین کارخانه تولید واکسن در منطقه تبدیل خواهد شد. مخبر گفت: ما در اردیبهشت‌ماه یک‌میلیون واکسن تولیدشده را تحویل وزارت بهداشت خواهیم داد که زمان‌بندی مصرف آن توسط خود وزارت بهداشت تعیین می‌شود، در خردادماه 3 تا 4 میلیون دوز، در تیرماه ۱۰ تا ۱۲ میلیون دوز، در مردادماه ۲۰ میلیون وتا شهریورماه حداقل ۳۰ میلیون دوز واکسن کرونا تحویل وزارت بهداشت خواهیم داد.

* آرمان ملی 1400/02/22
** حمایت از گفت‌وگو میان ایران و عربستان

دستیار موقت وزیر امورخارجه آمریکا در یک نشست در اندیشکده بروکینگز گفت که دولت بایدن از تلاش‌های عراق برای میزبانی گفت‌وگوها میان تهران و ریاض حمایت می‌کند اما واشنگتن نقشی در آن نخواهد داشت. جویی هود همچنین تاکید کرد که حرف زدن همیشه بهتر از جنگیدن است.

** انهدام تیم تروریستی در شمال غرب کشور

قرارگاه حمزه نیروی زمینی سپاه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: درگیری ظهر دیروز بین رزمندگان قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) نیروی زمینی سپاه با یک تیم هفت نفره از اشرار و ضد انقلاب نفوذی از خاک کشور ترکیه در منطقه مرزی شهرستان سلماس بود که منجر به هلاکت و انهدام کامل تیم تروریستی شد. در این درگیری تعداد ۲ نفر از بسیجیان شهرستان سلماس نیز به فیض شهادت نایل آمدند.

* قدس 1400/02/22
** مقاومت فلسطین با 400 راکت اسرائیل را هدف قرار داد

گردان‌های القسام اعلام کرد تنها در پنج دقیقه، 137 راکت به مناطق اشغالی شلیک کرده که سامانه گنبد آهنین فقط توانسته با چند راکت مقابله کند. پیش از این هم در موج حمله دیگری بیش از ۶۰ راکت به سمت اشدود و عسقلان شلیک کرده بود که چند ساختمان و خودرو را در این منطقه منهدم کرده بود. مقاومت مسلح در نوار غزه تا روز گذشته حدود 400 راکت به سمت مناطق اشغالی شلیک کرده است.

* آفتاب‌یزد 1400/02/22
** شأن کمیسیون را حفظ کردیم

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که وزیر امور خارجه با حضور در جلسه این کمیسیون برای توضیح درباره فایل صوتی منتشره وی از ساحت ملت عذرخواهی کرده است. حجت‌الاسلام ذوالنور ادامه داد: در آن جلسه علاوه بر اعضای کمیسیون نمایندگان دیگر هم شرکت کردند و حرف‌های خود را زدند. احترام و شأن طرفین حفظ شد و جواب هم شنیدند. البته نمایندگان از هیچ کدام از توضیحات وزیر قانع نشدند. موضع نمایندگان به قدری محکم بود که برخی می‌گفتند نگران سکته وزیر هستیم.

* اعتماد 1400/02/22
** گفت‌وگوي تلفني وزير خارجه ايران و اسماعيل هنيه

«اسماعيل هنيه»، رييس دفتر سياسي جنبش مقاومت اسلامي حماس با محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران تلفني گفت‌وگو كرد. طرف فلسطيني در اين گفت‌وگوي تلفني گزارشي از آخرين وضعيت سرزمين‌هاي اشغالي و حملات رژيم اشغالگر صهيونيستي به فلسطيني‌ها و مقاومت مردم فلسطين با هر چه در توان دارند، ارايه كرد. وزير امور خارجه كشورمان نيز در اين گفت‌وگو با اعلام مجدد همبستگي جمهوري اسلامي ايران با مردم مظلوم فلسطين و محكوم كردن اقدامات رژيم غاصب و ددمنش صهيونيستي در حق مردم روزه‌دار فلسطين و همچنين حمله به مسجدالاقصي و شهيد و زخمي كردن نمازگزاران بي‌دفاع، بر حمايت همه‌جانبه جمهوري اسلامي ايران از حقوق حقه مردم فلسطين و آرمان فلسطين تاكيد كرد.

* اطلاعات 1400/02/22
** تصمیم‌گیری برای مذاکرات وین برعهده نهادهای بالادستی است

ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی:
ـ در روند مذاکرات وین و اینکه آیا تا سوم خرداد و ضرب‌الاجل مجلس برای برداشتن دوربین‌های آژانس انرژی اتمی، ایران و اعضای برجام به توافق می‌رسند، به همه اعضای برجام توصیه می‌کنیم که همچنان برای رسیدن به توافق پیش از مهلت قانونی تمرکز کنند. هر گونه تصمیم و سیاستگذاری در این زمینه بر عهده نهادهای بالادستی است.
ـ مذاکرات ایران و عربستان در سطح نمایندگان ویژه در دولت انجام شده است و این مذاکرات تا حصول نتیجه ادامه دارد. روند مذاکرات مثبت است.
ـ مصوبه اخیر شورای نگهبان ‌کاری شبیه قانونگذاری است.
ـ به اعتقاد حقوقدانان، مصوبه شورای نگهبان نه مصوبه است و نه ابلاغیه، زیرا شورای نگهبان نه مرجع قانونگذاری است که مصوبه داشته باشد و نه مرجع ابلاغ قانون است.
ـ حضور گسترده در پای صندوق رأی می‌تواند موجب انتخاب رئیس‌جمهوری با آرای بالا و ایجاد یک دولت قوی برخاسته از رأی اکثریت باشد.
ـ دولت در چارچوب قانون اساسی، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا همگان در پای صندوق‌های رأی حضور پیدا کنند، اما قطعاً دولت به تنهایی نمی‌تواند این مهم را محقق سازد و این امر، نیازمند همراهی همه‌جانبه است.

* شهروند 1400/02/22
** مبارزه با جریان‌های افراطی و تفکراتِ تکفیری وظیفه همگانی است

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پی وقوع حادثه تروریستی در مدرسه دخترانه سیدالشهداء در غرب کابل و شهادت جمعی از شهروندان بی‌گناه به‌ویژه دختران دانش‌آموز، پیامی صادر کرد. در این پیام آمده است: «بدون تردید، این حادثه جان‌فرسا و دلخراش بار دیگر این واقعیتِ غیرقابل انکار را بر همه ما عیان می‌کند که مبارزه با جریان‌های افراطی و تفکراتِ تکفیری که نتیجه برداشت‌های سطحی و وارونه از تعالیم آیین حنیف اسلام است، وظیفه همگانی است».

 
*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

**فراخوان مرجعیت دینی عراق برای حمایت جهانی از فلسطین

تسنیم/ دفتر آیت‌الله العظمی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان در عراق صبح امروز چهارشنبه در بیانیه‌ای بر حمایت قاطع خود از ملت فلسطین تاکید کرد. دراین بیانیه آمده است: «درگیری‌های شدیدی که در ساحت مسجدالاقصی و دیگر اراضی اشغالی در این روز‌ها مشاهده شد، بی‌شک، بیانگر میزان استواری فلسطینیان در رویارویی با اشغالگران ستمگر و تجاوز‌های مستمر آنان است و [از طرفی، نشان می‌دهد] که [ملت فلسطین] از سرزمین‌های غصب‌شده‌شان کوتاه نمی‌آیند هرچند که جانفشانی در این مسیر بسیار باشد». ایشان در ادامه افزودند: «از خداوند متعال می‌خواهیم که آنان را یاری کند و پیروزی خود را با ایشان همراه گرداند. پیروزی جز از جانب خداوند عزیز و حکیم میسر نمی‌شود».

**شرکت در انتخابات یک تکلیف عقلی و شرعی است

تسنیم/ آیت‌الله فقیهی اظهار داشت: جامعه مدرسین در جلسه‌هایی که در رابطه با انتخابات برگزارشده، توصیه‌اش بر فرمایشات مقام معظم رهبری و همان حضور حداکثری و تشویق مردم به شرکت در انتخابات به‌عنوان یک حکم شرعی و تکلیف است. عضو جامعه مدرسین تصریح کرد: شرکت در انتخابات یک تکلیف عقلی و شرعی است که مردم باید در آن شرکت کرده و با انتخاب خود مملکت را اصلاح کنند. این استاد حوزه علمیه یادآور شد: بر این باوریم فهمیدن مشکلات بسیار مهم و تأثیرگذار است و رئیس‌جمهور آینده باید مشکلات را خوب بداند و بفهمد ریشه آن در کجاست و چگونه باید با این مشکلات برخورد کرد.

**اعلام حالت فوق‌العاده در شهر اشغالی «اللد»

تسنیم/ در پی خیزش جوانان فلسطینی علیه اشغالگران در شهر اشغالی «اللد»، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در این شهر اعلام حالت فوق‌العاده کرده است. از سوی دیگر، کانال 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد که به دنبال ادامه تنش و درگیری‌ها در شهر اللد، نیروهای امنیتی همچنان در حال خارج کردن صهیونیست‌ها از این شهر هستند.کانال 12 تلویزیون اسرائیل همچنین اعلام کرد که فلسطینیان خشمگین در شهرهای ام الفحم و رهط، چند مرکز پلیس را به آتش کشیدند. پیشتر، شهردار شهر اشغالی «اللد» گفته بود که «کنترل شهر کاملا از دست رفته و خیابان‌ها شاهد جنگ داخلی بین اعراب و یهود است.» همچنین چندین شهر فلسطین اشغالی از جمله، رهط و کفر قرع و عکا، رمله، طمره، یافا وام الفحم  نیز صحنه درگیری میان عرب‌ها و فلسطینیان با صهیونیست هاست.

 **راکت‌های فلسطینی آرزوی حاج‌قاسم را در خود دارد

تسنیم/ «سید هاشم صفی الدین» رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان گفت که امروز، سپاه قدس دستاوردهای بزرگی را محقق می کند و از حیث دیدگاه و نگرش، به نظر می رسد که تماما رهاورد و نتایج اقدامات حاج قاسم سلیمانی است.
رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان که با المنار گفت‌وگوی می‌کرد، افزود: توانمندی و قدرت مقاومت در فلسطین، از بعد نظامی بسیار بالاست، بسیار بیش از آنچه رژیم صهیونیستی تصور می کند. سید هاشم صفی الدین تصریح کرد: هدف گرفته شدن فرودگاه بن گورین، حمله ای کیفی و از برکت‌های دفاع از قدس بود.

**در نبرد قدس پیروز شدیم

تسنیم/ رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس با تأکید بر پیروزی مقاومت در نبرد قدس گفت که مقاومت اکنون وارد مرحله جدیدی از نبرد با دشمن صهیونیست شده است.«اسماعیل هنیه» تصریح کرد، همه فلسطینیان برای دفاع از قدس و مسجدالاقصی به پا خواستند و غزه نیز به دفاع از قدس پایبند است. وی افزود:نظامیان صهیونیست و شهرک‌نشینان را مجبور به  عقب‌نشینی از مسجد الاقصی کردیم. امروز موازنه قدرت جدیدی برقرار شده که از محوطه‌های مسجد الاقصی و قدس آغاز می‌شود.وی تصریح کرد: غزه امروز در برابر قلدری دشمن صهیونیستی و توطئه‌های آن ایستاده و نظریه پیوند ملی، سیاسی و دینی بین تمامی اراضی فلسطینی با مسجد الاقصی را تثبیت کرد.

**سطح غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات نطنز به ۶۳درصد رسیده است

تسنیم/ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی با استناد به نمونه‌گیری‌های انجام‌شده توسط بازرسان خود در ایران اعلام کرده است که سطح غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای نطنز به 63 درصد افزایش یافته است. قبلا مسئولین کشورمان  اعلام کرد که ایران قصد دارد غنی‌سازی اورانیوم تا سطح 60 درصد را در تأسیسات هسته‌ای خود آغاز کند و این تصمیم را به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسانده است. «آژانس تأیید کرد که ایران از طریق گازدهی UF6 غنی‌سازی‌شده تا سطح 5 درصد به دو آبشار از سانتریفیوژهای IR-4 و IR-6 به‌طور همزمان، اقدام به غنی‌سازی اورانیوم 235 تا سطح 60 درصد در کارخانه غنی‌سازی سوخت هسته‌ای نطنز کرده است.»

**خون کسانی که در عراق به دنبال سازش با اسرائیل هستند، مباح است

فارس/ دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء پس از چراغ سبز برخی برای عادی‌سازی تدریجی روابط عراق با رژیم صهیونیستی، پیامی را در صفحه شخصی خود در توئیتر منتشر کرد. شیخ اکرم الکعبی در این پیام، هشدار داد: «از نظر ما سازشگر با اسرائیل ــ هر که می‌خواهد باشد ــ مهدور الدم است و برخورد ما با او مانند برخوردمان با صهیونیست‌ها است. ما اقداماتمان را در ملاء عام انجام خواهیم داد و در این راستا از کسی ترس و واهمه‌ای نداریم.»

**دور جدید بمباران غزه و پاسخ موشکی مقاومت

تسنیم/ ارتش اشغالگر صهیونیستی بامداد امروز دور تازه‌ای از بمباران نوار غزه را آغاز کرده‌ و چند فلسطینی دیگر را به شهادت رسانده است.
منابع محلی فلسطین می‌گویند که جنگنده‌های اسرائیلی حملات خود به نوار غزه را از سرگرفته و مواضع مقاومت در غرب باریکه را بمباران کردند. بنا به این گزارش، در حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به یک ساختمان مسکونی در منطقه «تل الهوا» در نوار غزه، 3 فلسطینی شهید و 4 نفر دیگر مجروح شدند. به دنبال این حملات جدید اسرائیل، گروه‌های مقاومت فلسطین ده‌ها موشک و راکت دیگر به سمت اراضی اشغالی از جمله عسقلان شلیک کردند.

**شلیک بیش از 1000راکت و موشک به اراضی اشغالی در بزرگترین عملیات مقاومت

ایسنا/ اتاق مشترک گروه‌های مقاومت فلسطین در غزه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در دومین روز از تشدید تنش‌ها میان غزه و رژیم صهیونیستی، بیش از ۳۰۰ راکت و موشک به ویژه به سمت تل‌آویو و اطراف آن شلیک کرده است. اتاق مشترک گروه‌های مقاومت، نام "نبرد شمشیر قدس" را بر این حملات اطلاق کرد.
همچنین ارتش رژیم صهیونیستی اذعان کرد که مقاومت فلسطین با حدود ۱۰۵۰ موشک اراضی اشغالی از دورترین مناطق تل آویو تا بئر السبع در شرق را هدفگیری کرده است.

**شورای امنیت به جنایات صهیونیست‌ها بی‌تفاوت نباشد

ایرنا/ نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، ماهیت رژیم صهیونیستی را نژادپرستی دانست و از شورای امنیت خواست نسبت به جنایات این رژیم بی‌تفاوت نباشد. تخت‌روانچی در یادداشت توئیتری خود نوشت: تداوم حملات رژیم اسرائیلی به فلسطین به کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از فلسطینی‌های بی‌گناه منجر شده است.
وی افزود: ماهیت نژادپرستانه رژیم آپارتاید به معنای غلبه ستمگری است.نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: شورای امنیت نمی‌تواند نسبت به این جنایات بی‌تفاوت باشد و ایالات متحده باید به محافظت از اسرائیل در سازمان ملل پایان دهد. به گزارش رسانه‌ها، بر اثر حملات هوایی و توپخانه‌ای رژیم صهیونیستی به نوار غزه دست کم ۲۶ فلسطینی از جمله ۹ کودک شهید و ۱۲۲ تن زخمی شدند. اقدام‌های ددمنشانه رژیم صهیونیستی با محکومیت کشورها، نهادهای بین المللی و سازمان‌های حقوق بشری مواجه شده است.