Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز612
دیروز1135
در هفته612
در ماه29376
مجموع2037293

بازدید کنندگان برخط

6
Online

یکی از مهم ترین اتفاقات اخیر که آینده مسائل خاورمیانه را متاثر خواهد کرد ناکامی حزب عدالت و توسعه در کسب حد نصاب آرا جهت تشکیل دولت بود. در انتخابات اخیر پارلمان ترکیه، حزب اردوغان برای اولین بار طی 13 سال اخیر، نتوانست اکثریت کرسی‌های مجلس را تصاحب کند و برای انتخاب کابینه دولت نیازمند ائتلاف با سایر احزاب شد.

در این انتخابات، احزاب عدالت و توسعه، خلق جمهوری‌خواه، حرکت ملی، و دموکرات خلق‌ها به ترتیب  حدود 41، 25، 16 و 13 درصد آرای شرکت‌کنندگان در انتخابات پارلمانی این کشور را به دست آوردند. حزب عدالت و توسعه در این سالها فارغ از مشکلات داخلی همچون مسائل کردها و تبدیل کردن ترکیه به بزرگترین زندان خبرنگاران جهان، در حوزه سیاست خارجه دچار تناقض‌های بسیاری بود که در نهایت هم دچار نوعی انزوای سیاسی گشت  واین موضوع در کنار مخالفت‌های درونی علیه سیاست‌های دولت توانست اعتماد مردم نسبت به حزب حاکم را کاهش دهد.


در عرصه بین الملل، ترکیه تلاش‌های بسیاری کرد تا خود را بیشتر به جهان بشناساند و به نوعی ترکیه را  اروپای خاورمیانه معرفی کند و در این راستا هر چند موفقیت‌هایی نیز بدست آورد ولی اوج ناکامی اردوغان و دوستانش را باید در از دست دادن دولت‌های برخاسته از بیداری اسلامی در تونس و مصر دانست. ظرفیت چند ده ساله اخوان‌المسلمین که یکی از امید‌های اردوغان برای افزایش نفوذ سیاسی تلقی می‌شد ظرف مدتی کوتاه بر باد رفت و دولت‌های نزدیک به اردوغان یکی پس از دیگری سقوط کردند تا رویای سرمداران حزب حاکم به کابوس تبدیل شود.

در ادامه ناکامی‌ها تصمیم غلط و خصمانه ترکیه در قبال حمایت از معارضین سوریه که به تازگی نیز اسناد و فیلم‌های مرتبط با آن منتشر شده است تیر خلاصی برای انزوای مطلق این کشور در عرصه سیاست‌های منطقه‌ای بود. قطعا یکی از دلایل پیروزی احزاب کرد را باید در نارضایتی استان‌های مرزی از کمک ترکیه به بحران سوریه جست و جو کرد. همه این اتفاقات در کنار حمایت ترکیه از رقیب همیشگی خود عربستان در حمله به مردم مظلوم یمن که به علت کاهش اقتدار سیاسی صورت پذیرفت، پایه‌های اعتماد ملی به دولت حاکم را کاهش داد و در کنار سیاست‌های ناقص درونی پس از 13 سال اقتدار حزب عدالت و توسعه در هم شکست. این اتفاق تاثیر بسزایی بر اوضاع منطقه و به خصوص شرایط حمایتی از تروریسم خواهد گذاشت و زنگ خطر‌ها در مورد بیداری افکار عمومی ملت‌های مسلمان را به صدا در خواهد آورد. (خ-1258)

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom